FILM A BESEDA V PROJEKTU KDO JINÝ?
autor Karel Psota - Středa, 13. leden 2016, 09:41

 

V rámci projektu "Kdo jiný?" jsme v úterý 5. ledna 2016 promítli v aule školy pro studenty ze tříd 2. A a 2. D dánsko-somálský dokumentární film „Bojovníci ze severu“ o mladých islámských radikálech z Evropy. Tento film zahajoval loňský filmový festival Jeden svět a studentská porota jej vybrala jako nejlepší film z kolekce snímků pro studenty.
Dokument pojednává o mladých muslimech, kteří z Dánska odcestovali bojovat do Somálska v řadách hnutí aš-Šabáb. Jednou z hlavních postav dokumentu je mladík, kterému autoři snímku z důvodů utajení říkají Shadow. Ten ve filmu popisuje těžké životní období, kdy hodně pil, hádal se s rodinou a cítil se osamělý. Tento syn somálských imigrantů potká jiné muslimské mladíky, kteří mu ukážou, že může vést lepší život. Dostává se mezi lidi, kteří nepijí, zajímají se o politiku a náboženství, hrají fotbal, ale také sledují videa radikálních duchovních. Shadow nakonec skupinu opustí, protože odmítá bojovat, zatímco jeho přátelé odjedou do Somálska, kde někteří zemřou při sebevražedném útoku. Režisér snímku Søren Steen Jespersen k tématu říká: „Somálská komunita v Dánsku patří vůbec k těm nejizolovanějším.“ Podle režiséra děti chtějí respektovat vzory svých věřících rodičů, ale zároveň je láká život dánské mládeže. Nakonec mají pocit, že nikam nepatří. Někteří se tak upnou k víře, která je v rozporu s vírou rodičů. „Naším filmem chceme ukázat, že tito mladíci, kteří se nakonec někde vyhodí do vzduchu, nejsou žádní vetřelci z jiné planety,“ připomněl režisér.
Ve filmu nás nejvíce šokovaly sebevražedné útoky. Také nás zaujala snaha otce najít svého syna. Po projekci filmu měl každý uvést jednu emoci, kterou cítil. Nejčastěji to byla slova zlost, nedůvěra a nejistota. Pak se slova ujaly paní Zora Hesová z Asociace pro mezinárodní otázky a paní Andrea Špirková z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Diskutovaly s námi a řekly nám zajímavé informace. Děkujeme jim za návštěvu.
Film nás vedl k zamyšlení nad mechanismem, jak se vytvářejí teroristé a také konflikty mezi námi a muslimskou společností. Dokument rozhodně stojí za zhlédnutí a je to jeden z kamínků do současné mozaiky islámu v Evropě. Film dal studentům možnost zamyslet se nad otázkami začleňování do společnosti a neochoty přijmout odlišnost v náboženství nebo kultuře.
Další fotografie naleznete na http://ucamartina.rajce.idnes.cz/5._1._2016_Projekt_Kdo_jiny_-_film_Bojovnici_ze_severu_s_diskusi/
Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady