TÝDEN VĚDY
autor Karel Psota - Úterý, 24. listopad 2015, 14:36

 
Týden vědy 

Ve čtvrtek 5.11. a v pátek 13.11. třídy 3.B a 4.B oboru Přírodovědné lyceum navštívily v rámci akce „Týden vědy a techniky“ ústavy Akademie věd. Nejprve to byl Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV v Liběchově. Po úvodní přednášce jsme navštívili laboratoře, které se věnují problematice melanomů, tkáňových kultur, oplození vajíčka, výzkumu ryb, molekulární ekologii. Na závěr jsme navštívili chov miniaturních prasat, která úspěšně bojují s nádorovým onemocněním.
Při druhé exkurzi jsme zavítali do Ústavu experimentální medicíny AV v Praze. Po úvodní přednášce jsme nejprve navštívili v 1. patře  oddělení genetické ekotoxikologie a oddělení molekulární biologie nádorů. Zde jsme se dozvěděli základní informace o DNA, chromozomech, o genetické podstatě nádorů a viděli jsme zajímavé pokusy. Pak jsme si prohlédli budovu Inovačního biomedicínského centra a Výzkumného centra buněčné terapie a tkáňových náhrad. V těchto pracovištích jsme se dozvěděli o vývoji syntetických biomateriálů, ukázali nám zařízení laboratoří, inkubátory, několik pokusů a prohlédli jsme si i tzv. „čisté prostory“.
Při těchto exkurzích se studenti podívali na zajímavá vědecká pracoviště a prohloubili si školní znalosti.

Další fotografie naleznete na
http://ucamartina.rajce.idnes.cz/5._11._2015_Exkurze_3._B%2C_4._B_-_Libechov_-_Ustav_zivocisne_fyziologie_a_genetiky_AV/
http://ucamartina.rajce.idnes.cz/13._11._2015_3._B_a_4._B_na_exkurzi_v_Ustavu_experimentalni_mediciny_AV/

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady