EXKURZE DO TEMELÍNA
autor Karel Psota - Čtvrtek, 8. říjen 2015, 09:33

 

Dne 14. 9. se třídy 2.A a 4.B zúčastnily zajímavé exkurze za atomy a radioaktivitou do jaderné elektrárny Temelín v jižních Čechách.

Po dlouhé cestě v sychravém počasí jsme dorazili na nedaleký hrádek, který slouží jako informační centrum pro návštěvníky. Zde jsme byli seznámeni s bezpečnostními zásadami, zhlédli krátký film o historii, základních technických parametrech a samozřejmě o samotném fungování elektrárny i procesu výroby energie z uranového paliva.

Poté jsme byli rozděleni do skupin, které postupně absolvovali 3D film o výrobě energie, prohlídku mnoha historických i současných vynálezů, objevů, zmenšených modelů částí elektrárny a dalších expozic. Následně nás čekala očekávaná prohlídka v samotném areálu elektrárny.

Museli jsme projít bezpečnostními kontrolami na radioaktivitu, nebezpečné předměty, alkohol a jiné návykové látky, abychom si mohli prohlédnout přístupné části provozu. Prohlídka vedla kolem 155 m vysokých chladicích věží, výrobních bloků a také strojovnou s parogenerátorem a turbínami.

Po konečné kontrole radioaktivity u východu jsme se vrátili k autobusu a tříhodinovou cestou, plnou vstřebávání zážitků a nových informací, naše exkurze, na kterou se opět jen tak nedostaneme, skončila.

Michal Syrový 4.B

Temelín 

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady