SOUTĚŽ LOGICKÁ OLYMPIÁDA
autor Karel Psota - Úterý, 1. září 2015, 09:26

 

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. Letos proběhne osmý ročník. V roce 2014 se zaregistrovalo 49035 soutěžících z 2056 škol z celé České republiky.
KAŽDÝ soutěžící mladší 20 let se musí registrovat na www.logickaolympiada.cz. Pouze pod svým emailem, který slouží jako unikátní přihlašovací jméno, totiž může vyplnit online test nominačního kola. Registrace soutěžících z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2015. Celý proces je velmi jednoduchý. Na e-mailovou adresu bude soutěžícím zasláno jejich heslo a veškeré informace o soutěži. Každý účastník proto potřebuje mít platný a jedinečný email. Při řešení úloh je dovoleno používat jen psací potřeby, kalkulačku, poznámkový papír a své logické myšlení. Každý účastník smí základní kolo absolvovat pouze jednou. V okamžiku zahájení testu nominačního kola již nemůže účastník řešení testu přerušit. V případě technického přerušení se smí do systému znovu přihlásit. Úlohy jsou bodovány podle obtížnosti, nejsou udělovány záporné body za špatné odpovědi.

V období registrace probíhá na stránkách www.logickaolympiada.cz také korespondenční soutěž. Najdete ji v menu nahoře na záložce "KORESP. SOUTĚŽ". Jeden vylosovaný výherce v každé věkové kategorii vyhraje hlavolam. Vyluštěte úlohu ve své věkové kategorii, řešení spolu se jménem, příjmením, vaší adresou a věkem zašlete do 30. září 2015 na adresu soutez@logickaolympiada.cz.
Zadání úlohy korespondenční soutěže pro kategorii C: Mimozemšťané hledají planetu, kde by se usídlili. Prozkoumali 60 planet a zjistili, že šestina jich je moc daleko od slunce, třetina moc blízko, čtvrtina má málo vody, jedna pětina moc nízkou gravitaci a dvakrát tolik zase moc vysokou. Kolik mohli maximálně najít zcela obyvatelných planet, pokud víme, že každá planeta splňuje alespoň jedno kritérium obyvatelnosti?
Logická olympiáda probíhá pro kategorie A, B, C ve třech kolech. Nominační kolo bude opět online – soutěžící se mohou připojit ve škole, doma, v knihovnách, zkrátka kdekoliv. Délka testu pro kategorii C je 35 minut. Nominační kolo pro kategorii C: studenti SŠ proběhne ve dnech 15. – 21. října 2015. Nejlepší řešitelé  z kategorií A, B a C postoupí do krajských kol, která proběhnou 6. listopadu 2015. Nejlepší řešitelé pak postoupí do finále, které proběhne 30. listopadu 2015.

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady