Dvoudenní exkurze
autor Karel Psota - Čtvrtek, 25. červen 2015, 12:13

 


Třída 2.A absolvovala 2 tématické exkurze v rámci projektu CPTO.
9. a 10. června žáci navštívili ekofarmu Sasov, která je zaměřena na soběstačnost a produkci kvalitních zemědělských výrobků. Majitel pan Sklenář informoval žáky o problematice výroby kvalitních potravin v eko režimu. Velmi zajímavý byl chov přeštických prasat v systému rodin. Na další farmě rodiny Němcových měli žáci možnost degustace mléčných a masných výrobků, které na farmě zpracovávají. Farma rodiny Hatlákových všechny zaujala chovem krásných krav plemene Charolais. Žáci měli možnost porovnat chov a kvalitu masa tohoto plemene s plemenem Aberdeen Angus, které chovají na nedaleké farmě Mitrovský dvůr. Zde byli studenti provedeni provozem bourárny a zpracovny masných výrobků. Celou exkurzi zakončili debatou nad problematikou pěstování a zpracování netradičních polních plodin v Nabočanech.

16. a 17. června začala exkurze na farmě pana Sokola, který se zabývá chovem masných ovcí plemene Suffolk. Problematikou zpracování ovčího masa se žáci zabývali i na další farmě na Pěnčíně. Na této farmě zpracovávají také produkty z ovčího a kozího mléka. Velmi zajímavá byla prohlídka na farmě v Příchovicích, kterou provázela paní Vodseďálková. Souvislosti pohody zvířat, krmné dávky a individuálního přístupu ke zvířatům s kvalitou mléka byly všem žákům zcela jasné. 
Na firmě Nobilis Tilia se žáci zajímali o možnosti pěstování léčivých rostlin a jejich zpracování. Ve Varnsdorfu proběhla prohlídka tradiční mlékárny a provozu v pivovaru Kocour. V ZOD Brniště byli žáci seznámeni s provozem družstva, zajímali se zejména o problematiku prvovýroby a výslednou kvalitu surovin.

Témata exkurzí byla velmi zajímavá a přínosná pro další studium zemědělských předmětů na naší škole.

Veškeré aktivity jsou realizovány v rámci projektu Cestou přírodovědných a technických oborů napříč Středočeským krajem (reg.č. CZ.1.07/1.1.00/44.0011) pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery a jeho statutárního zástupce a náměstka pro oblast školství, mládeže a sportu Milana Němce. Projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR.

Více informací o projektu

Foto na:
http://ucamichaela.rajce.idnes.cz/sever/

http://ucamichaela.rajce.idnes.cz/Hatlakovi/

Ing. Michaela Znamínková

 

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady