EXKURZE DO BOTANICKÉ ZAHRADY
autor Karel Psota - Pondělí, 22. červen 2015, 15:45

 

V pondělí 15. června navštívili studenti 2. a 3. ročníku oboru přírodovědné lyceum venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy v Troji. Po zakoupení vstupenek na nás čekala paní průvodkyně, která se nám více než dvě hodiny věnovala. Rozdala nám pracovní listy a v první části programu jsme se věnovali tématu léčivé rostliny. Mimo jiné jsme se dozvěděli, jak vypadá mandragora a tabák. Už víme jak chutná libavka polehlá. Podle obrázků jsme určovali a pak na záhonech hledali dobromysl, mateřídoušku, mátu, šalvěj a meduňku. Prohlíželi jsme si listy a stonky třezalky tečkované a skvrnité a zjišťovali, čím se liší. Zavzpomínali jsme a pokusili jsme se ke každé části rostliny vybrat typického zástupce koření. Dozvěděli jsme se, že pojem léčivé rostliny zahrnuje široké spektrum druhově rozmanitých rostlin.

V druhé části prohlídky jsme se věnovali programu „Od rostliny k vínu aneb jak to funguje“. Přešli jsme do památkově chráněné Vinice sv. Kláry, která připomíná zašlou slávu pražského vinařství. Prošli jsme se vinicí se 120 odrůdami. Na naučné stezce jsme zjistili, jaké pěstební zásahy je nutné na révě provést. Ve venkovním areálu jsme si prohlédli historický vinný lis a měli možnost ho porovnat s moderními technologiemi ve vinném sklepě. Zde jsme se též dozvěděli, jaké jsou jednotlivé fáze výroby bílého, červeného a růžového vína.

Troja 

V poslední části prohlídky jsme si samostatně prošli další části venkovní expozice. Nejvíce se nám líbila Japonská zahrada. Koncepce zahrady je směřována tak, aby přinášela nejen poznání, ale i relaxaci, estetické uspokojení a prostor, kam je možné se v dnešní hektické době uchýlit do klidu.

Exkurze byla zajímavá a poučná.

Více informací o Botanické zahradě hl. m. Prahy naleznete na http://www.botanicka.cz/hlavni-stranka.html?page_id=95
Další fotografie z exkurze naleznete na http://ucamartina.rajce.idnes.cz/15._6._2015_2._B%2C_3._B_exkurze_v_Botanicke_zahrade_v_Praze_Troji/
 
Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady