MARATON PSANÍ DOPISŮ 2014
autor Karel Psota - Čtvrtek, 8. leden 2015, 15:57

 

Že už dneska dopisy nikdo nepíše? V polovině prosince psal dopisy celý svět. Tradici založili v Polsku v roce 2003. V Česku se loni napsalo více než 14 tisíc dopisů. Letos se k Maratonu v České republice přihlásilo na dvě stě míst. Ve středu 17. prosince se mohli Maratonu v naší škole opět po roce zúčastnit naši žáci a podpořit svým dopisem dvanáct případů nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Letos žáci psali dopisy do USA, Číny, Ruské federace, Indie, Venezuely, Řecka, Arabských emirátů, Norska, Nigérie, Filipín, Jihoafrické republiky a Saúdské Arábie.
Žáky nejvíce oslovily příběhy z posledních dvou uvedených států. Případ těhotných žen a bloggera. V Jihoafrické republice těhotné ženy a čerstvé matky ze správní oblasti Mkhondo zbytečně umírají z důvodu nedostatečné zdravotní péče. Saúdskoarabský blogger a zakladatel internetového diskusního fóra, Raíf Badawí, byl odsouzen k sedmi letům vězení a 600 ranám bičem. Provinil se prý zveřejněním příspěvků, ve kterých kritizoval vládní představitele.
Společně jsme napsali a odeslali 37 dopisů, které už letí do světa. Doufáme, že úřady jednotlivých států budou reagovat na dopisy, které žádají nápravu.Věřím, že se z akce stane předvánoční tradice a příští rok se k nám připojí další lidé. Všem účastníkům Maratonu psaní dopisů děkuji za podporu.
Další informace jsou na stránkách www.amnesty.cz/maraton/#mapa
https://www.youtube.com/watch?v=LwcOMTnWT3A&feature=youtu.be
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/294446-maraton-psani-dopisu-pomuze-politickym-veznum-i-transsexualce/.
Fotografie z akce jsou na stránce http://ucamartina.rajce.idnes.cz/17._12._2014_Maraton_psani_dopisu/.
Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady