MARATON PSANÍ DOPISŮ
autor Karel Psota - Středa, 19. listopad 2014, 14:51

 

„Maraton“ je největší mezinárodní akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Amnesty International ji pořádá každý rok okolo 10. prosince (Mezinárodní den lidských práv) po celém světě. Cílem je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Přímo obětem bezpráví je možné psát dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu.

Výsledky jsou vidět okamžitě. Už v průběhu akce jsou lidé osvobozováni z vězení, nečinné úřady začínají jednat, špatné zákony se mění nebo ruší. Ne ve všech případech se podaří dosáhnout toho, co požadujeme. Jedno však mají společné – dopisy jsou obrovskou podporou pro oběti bezpráví a jejich blízké. Jsou pro ně nadějí a důkazem, že jejich utrpení není zbytečné.

V České republice bylo loni takových akcí 74 ve 33 různých městech. Celkem odešlo do světa více než 14 000 dopisů. V naší škole se zapojilo 23 žáků a poslali jsme 25 dopisů. Česko však bylo jen jednou ze 143 zemí, kde lidé dopisy psali. Celkem jich tak bylo napsáno neuvěřitelných 2 373 422 – Maraton byl tak největší akcí Amnesty International všech dob.
Loni jsme v naší škole podpořili případy z Mexika, Turecka a Nigérie. Jak jednotlivé případy dopadly?
MIRIAM LOPÉZOVÁ (MEXIKO)
Pro ženu znásilněnou vojáky byly dopisy především velkou psychickou pomocí. „Děkuji Vám, že mě podporujete, i když mě osobně neznáte. Dodává mi to odvahu dál se domáhat spravedlnosti,“ vzkázala.
HAKAN YAMAN (TURECKO)
Podle Hakanova právníka mezinárodní tlak výrazně pomohl pokročit ve vyšetřování incidentu, kdy byl Hakan brutálně zmlácený policií. Hakan sám podstoupil několik operací a je nyní v mnohem lepším fyzickém i psychickém stavu. „Miluji vás,“ vzkázal všem, kteří na jeho podporu psali dopisy.
OBYVATELÉ OBLASTI BADIA EAST (NIGÉRIE)
Lidé, kteří byli násilně vystěhováni ze svých domovů se konečně dočkali satisfakce. Vláda díky Maratonu rozhodla, že jim bude vyplacena finanční kompenzace.

V letošním roce bude naše podpora směřovat ke 12-ti případům lidí a komunit, které reprezentují různé situace porušování lidských práv ve všech regionech světa. Připojte se i vy!

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady