NÁRODNÍ ŠAMPIONÁT ČESKÉHO STRAKATÉHO SKOTU V RADEŠÍNSKÉ SVRATCE
autor Karel Psota - Čtvrtek, 2. říjen 2014, 09:02

 
obr2

Ve čtvrtek 11.9. začal pro některé z nás den velmi brzo. Vstávali jsme kolem čtvrté hodiny ranní, v rychlosti zkontrolovali všechny naše pracovní i reprezentační pomůcky a pak už jsme před sebou měli jen dlouhou cestu na Moravu, do Radešínské Svratky. Naším cílem bylo co nejlépe se postarat a předvést 4 ks soutěžních zvířat, krav plemene českého strakatého skotu z východočeských podniků Uniagro Zaloňov u Jaroměře a Nahořanská a.s. z okresu Náchod. S těmito zemědělskými podniky dobře spolupracujeme a zejména s Nahořanskou a.s. jsme v minulých letech dosáhli v oblasti vystavování skotu velkých úspěchů. Na to, že nás ale tento den čeká úspěch největší, nikdo při ranní cestě ani nepomyslel.
Do Radešínské Svratky se každoročně sjíždí elita českých červenostrakatých chovů, celkem výstavní katalog představoval 85 soutěžních kusů. Výstava neuniká pozornosti médií, byl přítomen i ministr zemědělství Marian Jurečka, hejtman kraje Vysočina, reportéři televizních štábů a na vše dohlížel i vrtulník. Soudcování letošního šampionátu bylo přiděleno dvojici zahraničních rozhodčích.
Nahořanská a.s. vyslala do boje krávy Agátu a Báru, zvířata která z letošních soutěží návštěvníci dobře znají, neboť jsme obě zvířata již prezentovali na jarních výstavách v Opařanech, ve Mžanech a v Syřenově. Obě tyto plemenice, které několikrát prošly našima rukama při stříhání, mytí, šamponování i samotných trénincích vodění, s přehledem postupovaly jednotlivými koly vždy z prvního místa až do samotného finále. A výsledek byl dokonalý. Bára, kráva č.208862/952 po otci RAD-276 RAU bezchybně vedená studentem Jaromírem Černým, vyhrála svojí kategorii a nakonec získala titul krávy z nejlepším vemenem. Agáta, kráva č.249332/952 rovněž po otci RAD-276 RAU, perfektně vedená studentkou Lenkou Hercíkovou, získala titul absolutní vítězky výstavy a šampionky pro rok 2014. Lenka navíc byla vyhodnocena jako jeden z nejlepších vodičů zvířete. Úspěch to byl obrovský a ani ve snu nečekaný. Náročný den kazilo jen počasí, přesto jsme se z Moravy vrátili všichni nadšení a spokojení.
Velké poděkování patří všem studentům, kteří ten den byli v týmu, jmenovitě Ondrovi Vrabcovi, Honzovi Pipkovi, Vlastovi a Ondrovi Hatlákovým a samozřejmě i našemu absolventovi fitérovi Čendovi Horáčkovi a všem "chovservisákům". Děkujeme také společnostem Nahořanská a.s. Nahořany a Uniagro Zaloňov za spolupráci a možnost pracovat a předvádět jejich reprezentativní zvířata.
Reportáže z akce sledejte v zemědělském tisku a odborných periodikách - týdeník Zemědělec, Náš chov, Farmář, Zemědělský týdeník, Chov skotu, Chovatelské listy a další.

Ing. Jan Kocmánek
Luboš Jambor
foto : Ing. Vítězslav Burdych

obr4 

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady