ZEMĚDĚLSKÝ ZÁJEZD SLOVINSKO - CHORVATSKO 2014
autor Karel Psota - Čtvrtek, 11. září 2014, 09:53

 

Vybraní studenti naší školy mají možnost každý rok vycestovat na zemědělský odborný zájezd. Tato možnost se nabízí zejména těm studentům, kteří v průběhu školního roku aktivně pomáhají s předváděním a vystavováním hospodářských zvířat na chovatelských dnech a zemědělských výstavách. Chovatelé si této práce studentů velmi cení a ochotně pomáhají s financováním tohoto zájezdu. Výsledkem tak je, že tento týdenní zahraniční pobyt mají nejpracovitější studenti úplně zadarmo a další s velmi výraznou slevou.

V roce 2013 vedla naše zemědělská cesta na Balkán, do Slovinska a Chorvatska. Tyto země nám loni nabídly tak pestrý program, že padlo rozhodnutí jet letos navštívit opět tyto krásné balkánské země. Samozřejmě s jiným programem.

obr3 

Naše putování začalo vysoko v horách ve Slovinsku, v Kamnicko-Savinských Alpách. Na Veliké Planině jsme prohlédli místní plemena skotu, původní obydlí pastevců a turistovali po pastvinách. První nocleh byl zde v horách, na Jezersku pod nejvyššími alpskými velikány. Druhý den následovala prohlídka ovčí farmy a šlechtitelské stanice pro ovce. Jednalo se o místní plemeno jezersko-solčavské ovce. Nechyběly ani ochutnávky místních specialit a možnost nakupovat místní krajové suvenýry. Následoval přesun do Chorvatska. Několik dní jsme byli ubytováni ve velkém hotelovém komplexu Delfin - Laguna v Poreči přímo u moře. Odtud jsme každý den vyjížděli za poznáváním, byl ale i čas na koupání a zábavu. Při cestách po Istrijském poloostrově jsme navštívili farmu s místním rustikálním plemenem skotu boškarin, plemene velmi zajímavého a vzácného. Měli jsme možnost navštívit středověký Motovun a zde ochutnat a nakoupit lanýže. O této kulinářské specialitě jsme dostali i spoustu zajímavých informací. Naše cesta vedla i do Humu, oficiálně nejmenšího města na světě. Poslední den byl ve znamení velké plavby. Z Poreče napříč Jadranem více než 100 km do italských Benátek. Plavba proběhla na velmi zajímavém plavidle, rychlostním katamaránu vyrobeném v Austrálii. Při zpáteční cestě jsme opět ve Slovinsku navštívili jeskyně. Loni to byly Postojanské, letos Škocjanské, památka UNESCO. Jedná se o nejhlubší a největší jeskynní kaňon Evropy, druhý co do velikosti na světě.

Ze zemědělského zájezdu jsme se vrátili opálení a bohatší o mnoho zážitků. Perfektní tlumočení nám opět zajistila průvodkyně paní Helena Šubová a úplně nový luxusní autobus Bova Futura poskytla CK Victoria Brno se kterou spolupracujeme už třetím rokem. Všichni studenti a bývalí absolventi naší školy, kteří se také akce zúčastnili, vytvořili společně s chovateli výbornou partu a společný týden si moc užili.

Závěrem patří poděkovat plemenářské společnosti Natural. která převzala nad zájezdem záštitu.

V roce 2015 se pro nejpracovitější studenty chystá možnost účastnit se dalšího zemědělského zájezdu. A bude to Itálie, oblast Neapolského zálivu.

 

připojujeme odkaz na video YouTube z letošního zájezdu

https://www.youtube.com/watch?v=YuoQhK8eYg0

Ing. Jan Kocmánek
Luboš Jambor

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady