DOPISY V ULICÍCH – 3 MINUTY STAČÍ
autor Karel Psota - Čtvrtek, 10. červenec 2014, 11:15

Dopisy 

Ve středu 18. června se naše škola spolu s dalšími školami z celé republiky připojila k akci organizace Amnesty International  „Dopisy v ulicích“. Už počtvrté volá Amnesty International Česká republika do světa: 3 minuty stačí k tomu, abyste pomohli zachránit něčí život. Stačí připojit podpis pod dopis, který apeluje na propuštění 3 nespravedlivě vězněných. Letos jsou jimi ruský ekologický aktivista Jevgenij Vitiško (odsouzen ke 3 letům vězení), významný čínský literární kritik a nositel Nobelovy ceny míru z roku 2010 Liu Siao-po (odsouzen k 11 letům vězení) a etiopský novinář Eskinder Nega (odsouzen k 18 letům vězení).
Šest žáků 2.B spolu s pěti děvčaty ze 3.C v ulicích Poděbrad přibližovali lidem osudy jednotlivých vězněných a sbírali jejich podpisy. Během několika hodin získalo 11 žáků 361 podpisů. Tyto dopisy Amnesty postupně odešle úřadům příslušných zemí. Kampaně podobného zaměření mají úspěch. Ani diktatury nemohou ignorovat stovky dopisů na podporu vězněných. V uplynulých ročnících se podařilo propustit šest vězňů svědomí z devíti. V sobotu 21. červa byl propuštěn běloruský lidskoprávní aktivista Ales Běljackij, pro kterého jsme sbírali apely v loňském roce. Ten už dříve vyjádřil svůj vděk: „Jsem úplně zavalený dopisy a pohledy, které mi vyjadřují solidaritu. Jsem moc vděčný všem těm, kteří mi napsali. V každém z těch dopisů je cítit národní charakter toho, kdo ho napsal, ale co mají všechny společné? Pochopení, solidaritu.“
Tímto chci všem, kteří se k této akci připojili nebo připojí, poděkovat. Věřím, že nejcennější byla pro všechny zúčastněné zajímavá zkušenost a vědomí, že se zapojili do smysluplné akce, která může přímo vést k prosazení práv konkrétního člověka. Vy, kteří byste se chtěli k této akci připojit, můžete tak učinit na www.3minutystaci.cz/, více informací o organizaci Amnesty International naleznete na www.amnesty.cz . Žáci tuto akci vnímali jako správnou věc, už teď víme, že se do tohoto projektu opět rádi zapojíme.
Fotografie z akce naleznete na:

http://ucamartina.rajce.idnes.cz/18._6._2014_Dopisy_v_ulicich/

Mgr. Martina Nováková

Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady