Středoškoláci volí do Evropského parlamentu
autor Karel Psota - Úterý, 6. květen 2014, 11:19

 

Studenti z 254 středních škol z celé České republiky si vyzkoušeli volby nanečisto. Během 28. a 29. dubna vybírali ve studentských volbách z politických stran, které kandidují v letošních reálných volbách do Evropského parlamentu. Mezi nimi byla i naše škola. Studentské volby mají dlouholetou tradici. V naší škole se konaly již počtvrté. Byly to ale první volby do Evropského parlamentu, které se netěší příliš velké oblibě. Díky těmto volbám měli studenti prvních až třetích ročníků možnost využít svého aktivního volebního práva o pár let dříve. Tentokrát se jich nezúčastnili studenti čtvrtých ročníků, kteří mají svatý týden před maturitami. Studentské volby probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na volebních lístcích jednotlivé politické strany, které kandidují do Evropského parlamentu.

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem a jejich cílem je přiblížit studentům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem a podpořit dialog týkající se správy věcí veřejných mezi studenty samotnými, ale i mezi studenty a jejich pedagogy a rodiči. V neposlední řadě také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách.
 
Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který inicioval první studentské volby v roce 2010, řekl: „Přitom platí, že část studentů, kteří se zúčastnili „voleb nanečisto“, má již volební právo a může tedy hlasovat ve volbách řádných, ti ostatní ho brzy nabudou. Proto by politické strany neměly výsledky studentských voleb ignorovat, ale naopak brát je jako výzvu. Měly by se věnovat tématům, která se mladých lidí bezprostředně dotýkají, srozumitelně jim představovat svůj volební program, oslovit je politikou, která vzbudí u nejmladší generace zájem a důvěru.“

Účast na naší škole byla uspokojivá. Celkem se zúčastnilo 68 studentů ze 195. Z toho 16 zvolilo Komunistickou stranu Čech a Moravy, 11 ANO 2011, pomyslné bronzové a bramborové místo po devíti hlasech získala TOP 09 a Starostové a Česká pirátská strana. Celorepublikově zvítězila Česká pirátská strana před ANO 2011 a TOP 09 a Starostové.

Jsem velmi ráda, že jsme měli možnost se do Studentských voleb do Evropského parlamentu 2014 zapojit a doufám, že si budoucí potenciální voliči více uvědomí vzájemnou sounáležitost s Evropskou unii.

Děkuji volební komisi za propagaci a vzorné zajištění voleb. Jmenovitě Martinu Jeníkovi, Martinu Šmídovi ze 3.A a Radku Cihlářovi z 1.A.

Celkové výsledky naleznete na stránce
https://www.jsns.cz/cz/news/5/Koho_si_studenti_zvolili_do_evropskeho_parlamentu.html?news_id=176

Fotky z voleb naleznete na stránce
http://ucamartina.rajce.idnes.cz/28.4.-29.4.2014_Studentske_volby_do_Evropskeho_parlamentu_2014/

Psal o nás Nymburský deník na stránce
http://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/studentske-eurovolby-zkousi-i-na-podebradske-zemedelce-20140428.html

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady