CELÝ SVĚT PÍŠE DOPISY
autor Karel Psota - Pátek, 22. listopad 2013, 09:32

 

Maraton psaní dopisů je mezinárodní akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí, kterou pořádá organizace Amnesty International. Amnesty International je globální hnutí lidí z celého světa, kterým není lhostejné porušování lidských práv. Amnesty věří, že jakékoli jejich porušování se týká nás všech. Proto vede kampaně, pořádá veřejné akce, zastává se obětí bezpráví a usiluje o systémové změny na úrovni států i mezinárodního společenství. Práce Amnesty International se vždy zakládá na spolehlivém výzkumu, jehož výstupy jsou veřejně dostupné.

Maraton psaní dopisů se koná každý rok v prosinci při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv (10.12.), letos v termínu od 6. do 16.12. Loni se poslalo téměř 2 000 000 dopisů ze 77 zemí! Cílem je poslat co nejvíce dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí a skupin nebo poslat dopisy solidarity lidem/skupinám nespravedlivě uvězněným nebo pronásledovaným.

I v době e-mailů mají papírové dopisy svoji váhu. Mohlo by o tom vyprávět mnoho nespravedlivě stíhaných lidí po celém světě. Psaní tohoto typu dopisů má dlouhou tradici. Ještě za komunismu dostávali disidenti jako Jan Ruml nebo Václav Havel řadu dopisů od lidí ze západního světa. Kvůli této pozornosti měli ve věznici lepší pozici a bachaři si na ně tolik nedovolovali.

Třikrát se naše škola připojila k podobnému projektu pod názvem Dopisy v ulicích. Žáci si mohou do pondělí 25.11. vybrat z celkem 12 případů, které podpoří. S těmito případy se můžete seznámit na nástěnce u piana a na webových stránkách

http://www.amnesty.cz/maraton/.


Připojte se i vy!

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady