AKCE NAŠE POSVÍCENÍ PODRUHÉ
autor Karel Psota - Pátek, 25. říjen 2013, 11:22

 
LogoLogoLogo

Vše začalo koncem září, když jsem naši školu přihlásila do celostátního projektu Naše posvícení, který připravila společnost Člověk v tísni v rámci mezinárodní kampaně „Food Right Now – Postavme se hladu“. Poštou přišly plakáty, letáky, papírová prostírání a film uvedený na filmovém festivalu Jeden svět.

Studenti třídy 3.B před akcí připravili ve škole několik nástěnek s tématikou Světového dne výživy a boje proti chudobě.

Středa 16.10. pro některé studenty naší školy začala ranní prací ve školní kuchyni. Škrabali brambory, smažili bramborové lupínky ze slupek, pomáhali péct řepánky a postarali se o výzdobu ve školní  jídelně.

V 9 hodin k nám zavítalo 62 žáků třech čtvrtých tříd ze ZŠ T. G. Masaryka v Poděbradech. Děti zhlédly v aule školy film o nedostatku vody ve světě. Potom se rozdělily do skupin a pod vedením šesti studentů 1. až 3. ročníku naší školy vyplnily připravené pracovní listy k tématice vodních a potravinových zdrojů ve světě. Žáci si procvičili některé znalosti a dozvěděli se spoustu nových informací. Navázala se i malá "přátelství" mezi našimi studenty, kteří se na chvíli stali učiteli, a žáky ZŠ. Následovala svačina ve školní jídelně, kde to krásně vonělo. Všichni si pochvalovali nadýchané řepánky, chutný tvarohový Termixík i křupavé brambůrky. Posilněny se pak dvě třídy ZŠ vydaly zpět do své školy a jedna třída se ještě vypravila na školní statek spolu se třemi děvčaty ze 4.A. Jak mi řekla jejich paní učitelka Mgr. Iveta Niedermirtlová: „Co se týče statku, žáci i já jsme byli nadšení a děvčata od vás jsou bezvadná a vzorně se o nás starala.“

Akce

A pak už následoval program pro osm tříd naší školy. V aule školy se od 10.45 hodin promítal film německého režiséra Valentina Thurna z roku 2011 pod názvem „Z popelnice do lednice“ související s plýtváním potravin s následnou diskusí.

Protože cílem akce bylo podpořit lokální spotřebu potravin a pomoci tak řešení problému hladu ve světě, školní jídelna v tento den připravila a podávala menu sestavené pouze z regionálních potravin.

Děkujeme Polabským mlékárnám, že nám zdarma dodaly na akci Naše posvícení tvarohový dezert Termixík pro žáky ZŠ. Těšíme se na další spolupráci se žáky základních škol. Děkuji studentům – dobrovolníkům a kolegyni Ing. Michaele Znamínkové za pomoc a paním kuchařkám za přípravu jídla z místních potravin.

Další fotky najdete na http://ucamartina.rajce.idnes.cz/16.10.2013_Nase_posviceni/

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady