ZEMĚDĚLSKÝ ZÁJEZD CHORVATSKO - SLOVINSKO
autor Karel Psota - Pondělí, 21. říjen 2013, 15:45

 

Stejně jako každý rok v září, měli někteří naši studenti oboru Agropodnikání i letos možnost vycestovat na týdenní zemědělský zájezd do zahraničí a trochu si tak prodloužit léto. Letošní cesta vedla na Balkán - do Chorvatska a Slovinska. Spolupořadatelem byla společnost Schaumann ČR zabývající se krmivářstvím a výživou hospodářských zvířat. Zájezdu se účastnili také chovatelé a zemědělci z celé České republiky. Z celkového počtu 72 účastníků bylo 26 našich studentů, čerstvých maturantů nebo nedávných absolventů školy. Studenti získali na tuto akci sponzorský dar v celkové výši 120 000,- Kč od chovatelů a zemědělských podniků, se kterými spolupracujeme při vystavování skotu. Částka byla rozdělena podle aktivit studentů v průběhu celého roku, Simona Vávrová a Jiří Miškovský (oba z 3.A), kteří byli nejpracovitější a nevynechali zádnou chovatelskou akci, jeli zcela zdarma.

Měli jsme velmi bohatý odborný program. Začínal ve vnitrozemí Chorvatska, ve Slavonii. Navštívili jsme největší chorvatskou farmu Belje, prohlédli si jejich moderní chov skotu i 650 ha vzorně obhospodařovaných vinic. Po degustaci místních krajových specialit jsme se přesunuli do nedávnou válkou velmi těžce postiženého Vukovaru. Další den byl ve znamení přesunu na pobřeží, do  hotelového resortu Solaris na okraji Šibeniku, kde jsme měli po další tři dny základnu k dalším výletům. První cesta byla na ostrov Pag do světoznámé sýrárny Gligora, kterou ovčí sýry proslavily po celém světě. Po degustacích sýra a pršutu jsme zamířili na originální oslí farmu Dar-Mar, kde následovala exkurze a také ochutnávka oslího mléka. Další den byl v programu lodní výlet do Národního parku Krka, k vodopádům známým z filmů o Vinetouovi. Pobřežní jadranskou magistrálou jsme opustili Chorvatsko a přemístili se do Slovinska. Nezapomenutelným zážitkem byla návštěva hřebčína Lipica a ukázka výcviku koní. I zde jsme zavítali do vinného sklípku, konkrétně nejstaršího vinného sklepa ve Slovinsku ve městě Sežana. Degustace sýra a pršutu byly rovněž samozřejmostí. Na závěr naší cesty jsme navštívili ještě Postojanské jeskyně, největší krápníkový systém na celém Balkáně.

Celá cesta byla pro všechny účastníky zájezdu velký zážitkem. Všichni si ji rádi připomeneme na více než tisíci fotografiích, které na zájezdu byly pořízeny.

V příštím roce naši školu čeká opět celá řada výstav a chovatelských akcí, kde se mohou všichni studenti oboru Agropodnikání aktivně zapojit a získat tak slevu na zájezdu konaném v roce 2014. A už teď není tajemstvím, že to bude jižní Španělsko - Andalusie a tedy i cesta letadlem.

Video z celého letošního zájezdu zpracovala Kamila Hesová, studentka 2. ročníku Agropodnikání.

aktivní odkaz:

http://www.youtube.com/watch?v=0a0ckQd-tiA&feature=youtu.be

Ing. Jan Kocmánek

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady