AKCE „DOPISY V ULICÍCH“
autor Karel Psota - Pátek, 28. červen 2013, 11:24

 

Ve středu 18. června se naše škola spolu s dalšími 11 školami z celé republiky připojila k akci organizace Amnesty International  „Dopisy v ulicích“. Už potřetí volá Amnesty International Česká republika do světa: 3 minuty stačí k tomu, abyste pomohli zachránit něčí život. Stačí připojit podpis pod dopis, který apeluje na propuštění 3 nespravedlivě vězněných. Letos jsou jimi Ales Běljackij, běloruský lidskoprávní aktivista, Soni Sodi, indická učitelka mučená za kritiku vlády a Kim Džung-nam, severokorejský kluk, který zmizel v koncentračním táboře Jodok.

Žáci 3.B v ulicích Poděbrad přibližovali lidem osudy jednotlivých vězněných a sbírali jejich podpisy. Během několika hodin získalo 6 žáků 270 podpisů. Tyto dopisy Amnesty postupně odešle úřadům příslušných zemí. Kampaně podobného zaměření mají úspěch. Ani diktatury nemohou ignorovat stovky dopisů na podporu vězněných. Podle statistik se Amnesty podaří díky dopisům a apelům od sympatizantů dostat z vězení až 40% lidí, za které bojuje. Jinde se alespoň zlepší vězněným podmínky. V loňském roce se to podařilo u  kamerunského studenta Jean-Claude R. Mbedeho.

Tímto chci všem, kteří se k této akci připojili nebo připojí, poděkovat. Věřím, že nejcennější byla pro všechny zúčastněné zajímavá zkušenost a vědomí, že se zapojili do smysluplné akce, která může přímo vést k prosazení práv konkrétního člověka. Vy, kteří byste se chtěli k této akci připojit, můžete tak učinit na www.amnesty.cz .

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady