ŠUMAVA 2012
autor Karel Psota - Pátek, 14. září 2012, 10:24

 

Ve dnech 31.8.- 2.9.2012 jsme se zúčastnili výletu na Šumavu. Šlo o poznávací a odborný zájezd, který jsme začínali v Lipanovicích na farmě „Rolnička“. V Lipanovicích jsme strávili i první noc v místím penzionu. Druhý den ráno jsme vyrazili do Českých Budějovic na výstavu Země Živitelka 2012, na které jsme mohli vidět velké množství nejrůznější zemědělské techniky, techniky pro živočišnou i rostlinou výrobu, ale i přehlídku skotu. Přehlídku holštýnského skotu hodnotil pan Ing. Jan Kocmánek.     Odpoledne jsme navštívili soukromý rodinný pivovar a jeli jsme dál. Dorazili jsme až k panu Kramlovi do Stach podívat se na francouzské rustikální plemeno Salers. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o tomto plemenu, např. že jsou to dlouhověká a bezproblémová zvířata a to i v chovu na horách v zimním období. Býci dosahují hmotnosti až 1200 kg a krávy až 900 kg.  Od pana Kramla jsme jeli o pár kilometrů dále k panu Sovovi. podívat se na jeho chov karpatských jelenů, kde jsme nakrmili pstruhy a vyrazili jsme na cestu, tentokrát už směrem k dalšímu noclehu, do horského hotelu Olympia. Večer jsme si zpříjemnili na bowlingu a ráno nás čekaly další výlety a skvělé zážitky.
 Vyrazili jsme se podívat na krmení jelenů a poté jsme jeli na ekologickou farmu Highland. Vyzuli jsme si boty a v ranní rose jsem se šli projít i s panem majitelem do výběhu ke skotskému náhornímu skotu Highland. Měli jsme podrobný výklad o tomto nádherném plemeni. Myslím, že to byl pro každého velký zážitek.
 Vyjeli jsme na Horskou Kvildu a v jedné příjemné hospůdce jsme si dali oběd a jeli jsme dál. Dorazili jsme k výběhu s pravými americkými bizony. A naše poslední zastávka po toulkách na Šumavě byla ve filmové vesničce Hoštice. Prošli jsme si JZD a prohlédli expozice, zasmáli jsme se nad hláškami z trilogie Zdeňka Trošky.
 Museli jsme se bohužel vydat na cestu zpátky domů, ale myslím si, že se každému výlet na Šumavu líbil a kdyby to šlo, zůstali bychom déle. Tímto chci poděkovat panu Janu Kocmánkovi za to, že pro nás pořádá akce jako byla tato.

Za všechny Milena Moudrá, 4.A


Skot

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady