SCHAU DER BESTEN - Verden 2012
autor Karel Psota - Pondělí, 27. únor 2012, 11:47

 

před inseminační stanicí Masterrind

22.-23.2. jsme uskutečnili odborný chovatelský zájezd do Německa, spolkové země Dolní Sasko. O plně obsazený autobus se podělili naši studenti oboru Agropodnikání spolu s významnými chovateli a šlechtiteli skotu z celé České republiky. Zúčastnili se také mnozí naši absolventi, kteří v současné době studují na univerzitě, nebo aktivně pracují v zemědělských provozech. Oslava zemědělství, kde krávy chodí po červeném koberci a tleská jim několik tisíc návštěvníků se těžko popisuje, musí se zažít. Prvním bodem programu byla návštěva inseminační stanice Masterrind, kde je v současné době ustájeno kolem stovky plemenných býků. Mnozí chovatelé tak na vlastní oči viděli býka, jehož inseminační dávky ve svém chovu používají. V našem případě se jednalo o býka Gloy (NGA-959), který je v současné době využíván k inseminaci na našem školním statku. Druhý den na výstavě bylo možné shlédnout i vystavenou kolekci dcer tohoto býka. Samotná výstava, i když měla ráz pouze německé oblastní výstavy, značně převýšila všemi parametry akce konané v ČR. Jak počtem vystavených zvířat, tak doprovodným programem. Šampiónkou výstavy se stala dcera legendárního býka Shottle (NEA-588). Tento býk byl dlouho celosvětovou jedničkou a byl hojně využíván i na nejlepší krávy v českých chovech. Dnes má v inseminaci po celém světě celou řadu synů. Zážitkem, který zůstane dlouho v paměti byla určitě aukce. Už její zahájení velmi pěknou laserovou show bylo předzvěstí. O všechna prodávaná zvířata byl velký zájem, nejdražší kus, přibližně roční jalovice s excelentním původem byla vydražena za 26 000 euro (cca 650 000,- Kč !!!). Největší adrenalin ale přišel když se začaly dražit embryotransfery (tedy dosud nenarozená telata). A především když se zapojili chovatelé z Čech. Náš kamarád, Petr Novák z Havlíčkobrodska, prostřednictvím naší aktivní účasti vydražil ET (embryotransfer) za neuvěřitelných 14 000 euro (350 000,- Kč). Pro svůj nový přírůstek si přijede - až se narodí - za půl roku - v Kanadě. Zkrátka tak trochu jiný svět.
Akci jsme si všichni určitě velmi užili. Můžeme se těšit na další. V letošním roce plánujeme ještě velkolepější akci. Návštěvu All Holland dairy show v Holadsku. Absolutně největší akcí na obzoru je určitě Evropský holštýnský šampionát konaný na jaře 2013 ve Švýcarsku. Bude s českou účastí.
Děkujeme plemenářské společnosti ISB GENETIC Havlíčkův Brod za zajištění dopravy a organizaci zájezdu.
Na akci bylo pořízeno několik set fotografií, jsou k prohlédnutí na rajce.net/stepulee/schau der besten. Brzy bude i video, sledujte YouTube.

Ing. Jan Kocmánek

Finále Na aukci

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady