Domácí násilí: beseda, která zaujala
autor Karel Psota - Pátek, 23. říjen 2009, 14:08

 

            V pondělí 19.10.2009 se třídy 1.C, 2.C a 2.B zúčastnily besedy na téma domácí násilí. Program vedla slečna Kautská. Zprvu hovořila o formálních záležitostech, jako např. kdy se jedná o domácí násilí, jak se dělí apod. Poté vyprávěla různé příběhy z praxe. Pro nás studenty to byla velmi zajímavá beseda. Většinu z nás napadalo mnoho dotazů na dané téma, slečna Kautská nám na ně ochotně odpovídala.

           Je totiž členem Intervenčního centra v Kolíně. To je nezisková organizace a její pracovníci se zaměřují na pomoc obětem domácího násilí, nikoliv pachatelům. Zaměstnanci mají různá povolání, např. právníci, psychologové, učitelé, ale i obyčejní lidé, kteří chtějí pomoci lidem v nesnázích. Intervenční centra jsou již skoro v každém větším městě. Mohou spolupracovat s policií či jiným orgánem státní správy, ale nemají tak velkou pravomoc jako policie. Nemohou vykázat násilníka z bytu, nařídit vystěhování či podat trestní oznámení proti pachateli.

         Obětí domácího násilí je již každá druhá žena v České republice. Pouze 2%  tvoří týraní muži. Domácí násilí není chvilková reakce, nýbrž dlouhodobě promyšlený plán, jak zmanipulovat partnera - oběť. Přestože byl zákon schválen v roce 2007,  nemá takové pravomoci, aby mohl vést k spravedlivému odsouzení násilníka.

 

Lucie Brzáková 2.C

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady