MIMOŘÁDNÝ CHOVATELSKÝ ÚSPĚCH ŠKOLNÍHO STATKU V PODĚBRADECH
autor Karel Psota - Středa, 31. květen 2017, 15:13

 

V květnu proběhla v Brně na výstavišti Národní výstava hospodářských zvířat, nejprestižnější chovatelská akce roku. Naše škola se vždy velmi aktivně zapojuje, vystavujeme zvířata z našeho školního statku a také naši studenti pečují o zvířata jiných chovatelů. Letos vyrazilo do Brna ze školy 30 studentů z oborů agropodnikání a veterinářství, napříč všemi ročníky. Studenti vždy odvádějí u zvířat perfektní práci, tak tomu bylo i tentokrát. Za jejich čas, práci a reprezentaci školy děkujeme.
Ze školního statku jsme do Brna dovezli jalovici plemene brown-swiss a dvě holštýnské krávy. Plemeno brown-swiss mělo svoji soutěž hned na úvod a jaké bylo naše překvapení, když jsme se ocitli verdiktem švýcarského sudího na 1. místě! Hlavní překvapení však teprve mělo přijít. Na výstavě se konal i Národní holštýnský šampionát, kde pro změnu holandský rozhodčí neustále posílal plemenici Dášu z našeho školního statku semifinálovými koly z čelní pozice do finále, aby nakonec, vzorně vedená zootechničkou statku Boženkou Urbánkovou, získala fantastické 1. místo. Boženka navíc zaslouženě získala cenu za nejlepší voditelku. Atmosféra a pocity se nedají popsat, musí se zažít. Následovala soutěžní přehlídka českého strakatého skotu: zde jsme fandili a posléze oslavili vítězství se zástupci ze spřáteleného Šlechtitelského chovu Příchovice. Student třídy 1.A naší školy Václav Kosobud si odbyl svou premiéru v soutěžním kole také s titulem nejlepšího voditele českého strakatého plemene. Dalším hřebem výstavy byla námi několik měsíců předem připravovaná nesoutěžní kolekce normandského skotu, kterou jsme pomohli prezentovat chovatelské veřejnosti, poprvé v ČR.
Akce se ohromně povedla, my všichni, studenti i zvířata, jsme se vrátili ve zdraví domů s pocitem výborné reprezentace školy a poděbradského statku a těšíme se na další chovatelské dny a přehlídky.
 
 Jan Kocmánek
 Božena Urbánková
 Jan Pipek
 Luboš Jambor
 

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady