Spolupráce se zemědělskými podniky
autor Karel Psota - Úterý, 18. říjen 2016, 14:30

 
 

Jedním z netradičních  statků, se kterým měli naši žáci možnost spolupracovat, je biodynamický statek v Kutné Hoře.  Tento statek vlastní Společnost Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o, která hospodaří na 54 ha vinohradů, 30 ha pastvin, kde chovají početné stádo ovcí, 14 ha orné půdy pro pěstování základních obilovin, 2 ha zeleninového pole a 6 ha sadů (http://www.vinokutnahora.cz/).

Žáci čtvrtého ročníku se podíleli na sběru hroznů, měli možnost ochtnat různé odrůdy vína ve fyziologické zralosti. Zjistli, že odrůda Irsai Oliver je mnohem sladší než Müller Thurgau  a že stará odrůda Mlynářka je sice sladká, ale dává nižší výnosy. Informace o pěstování a ochraně vinné révy před chorobami poskytl žákům vinohradník Jan Verunáč.
Sklepmistr Karel Málek provedl žáky provozem výroby vína a historickými sklepy v klášteře sv. Voršily. Po ukončení školní akce pokračoval program pro dobrovolníky. Pan Málek připravil odbornou degustaci pěti vzorků vína, doplněnou o ochutnávku produkce masa a masných výrobků ze statku.

Další akcí, kterou jsme si s vybranými žáky velmi užili, bylo vinobraní na Kačině. Krojovaní studenti asistovali při oceňování výherců soutěže Regionální potravina Středočeského kraje, další pomáhali s organizací akce a reprezentovali školu na samotném vinobraní. Návštěvníci našeho stánku měli možnost ochutnat vlastnoručně upečený chleba, půlroční goudu a med a výborné bylinkové sirupy. Mohli si také pod vedením našich žáků vytvořit originální bylinkovou sůl.

Další foto je na:

http://ucamichaela.rajce.idnes.cz/vinobran_4-A_10_16/
a
http://ucamichaela.rajce.idnes.cz/vinobrani_dozinky_Kacina/

Video z akce: https://www.youtube.com/watch?v=4wbYv0mNFh8

Děkujeme panu Lukáši Rudolfskému, řediteli firmy, za zprostředkování této akce.

Ing. Michaela Znamínková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady