ZÁVĚREČNÉ SETKÁNÍ ŽÁKOVSKÝCH TÝMŮ PROJEKTU „KDO JINÝ?“
autor Karel Psota - Úterý, 19. duben 2016, 14:47

 

Ve čtvrtek 17. a v pátek 18. března 2016 proběhlo v Praze závěrečné setkání žákovských týmů projektu „Kdo jiný?“. Tým z naší školy spolu s dalšími devíti týmy z celé České republiky se zde sešel, aby ukončil projekt na téma podpora tolerantní společnosti v reálném a virtuálním prostoru.
Ve čtvrtek dopoledne týmy ze středních škol shlédly projekci filmu „Blízký daleký východ“ v rámci 18. ročníku filmového festivalu Jednoho světa na školách. Režisér filmu Filip Remunda se s kamerou opakovaně vydal na Ukrajinu. Nahlédl do osobních a rodinných životů a jejich prostřednictvím reflektoval situaci v názorově i politicky rozdělené společnosti. Tvůrci filmu se při svém putování ocitli i za frontovou linií a zaznamenali život obyvatel na územích ovládaných separatisty. Po filmu následovala diskuse s ukrajinistkou Lenkou Víchovou.
Odpoledne jsme reflektovali shlédnuté filmy a prezentovali jsme své projekty. V týmových projektech se žáci zaměřili na boření stereotypů o menšinách a cizincích. Týmy pořádaly nejrůznější aktivity od debat po vědomostní soutěže. My jsme promítali film „Bojovníci ze severu“,  besedovali s odborníky a opakovaně se setkali se zahraničními studenty.
Druhý den se uskutečnila „živá knihovna“. Je to speciální typ knihovny, kde jsou namísto knih půjčováni lidé. Tyto živé knihy jsou „čteny" pomocí rozhovorů a tím je odkrýván jejich osud. Osobnosti, které se v živé knihovně nacházejí, mají různé příběhy. Většinou se jedná o zástupce nejrůznějších menšin, se kterými se pojí také množství předsudků. Jsou to například lidé s jinou etnickou příslušností, sexuální orientací, náboženstvím, zdravotním stavem, životním stylem apod. My jsme si povídali s Vietnamkou z Chotěboře, se třemi studenty, kteří se zapojili do akce „Jedu pomáhat na Balkán“, s Frederikem z Konga a se studentkou Marijou z Ukrajiny. Všechna setkání byla zajímavá, poučná a pomohla odstranit případné předsudky.
Prostřednictvím tohoto celoročního projektu jsme poznali nové lidi, pracovali jsme jako tým, věnovali jsme se problematice migrace a bořili jsme předsudky vůči cizincům.

Další fotografie naleznete na
http://ucamartina.rajce.idnes.cz/17._-_18._3._2016_Projekt_Kdo_jiny_-_zaverecne_setkani/

Mgr. Martina Nováková

  


Nejste přihlášeni (Přihlásit se) | SZeŠ Poděbrady