Podpora života hmyzu a vody v krajině

Ing. Karel Psota Aktuality

Třída 2. A je zapojena do projektu Active Citizens s názvem Podpora života hmyzu a vody v krajině. Hlavním cílem tohoto projektu je ukázat lidem, že každý si na své zahradě nebo u svého domu může vybudovat oázu, která bude využívat dešťovou vodu, vysázet keře, stromy, květinové a medonosné zahrady, kde se vytvoří ideální podmínky pro život lezoucího a létajícího hmyzu. Zdroj vody samozřejmě přiláká i ptactvo.

Je škoda plýtvat dešťovou vodou, která volně odtéká do kanalizace. Je zapotřebí vodu ze střech a zpevněných ploch odvádět do záchytných jezírek, odkud bude následně využívána na zavlažování zahrady. Není nutné mít všude jen nakrátko zastřižený trávník, ve kterém není téměř žádný život. Měli bychom hmyz podpořit tím, že do zahrady umístíme rozmanitost keřů, stromů a jiných dřevin, že vytvoříme květinové záhony s kombinací medonosných plodin, které jsou hlavní potravou pro včely a jiné opylovače. V rohu zahrady je možné umístit hmyzí domek, kde hmyz dobře přezimuje.

Tento projekt naše třída prakticky realizuje na školní ekologické zahradě, kde se návštěvníci na vlastní oči mohou přesvědčit, že každý z nás může udělat dobrou službu přírodě. Veřejnost se může zapojit do soutěže o ceny na instagramu, která bude zveřejněna 7.6.2021.

Na slavnostní otevření zveme všechny do školní zahrady v pátek 25.6.2021 od 9:00 do 12:30 hodin.

Kateřina Povová, 2. A

 

Další informace naleznete zde: https://www.instagram.com/podpora_zivota_hmyzu_a_vody/

a https://www.facebook.com/skolniekozahradapdy

Škola je zapojená do projektu 1Planet4All –Empowering youth, living EU values, tackling climate change podpořeného z prostředků Evropské unie a jejího programu DEAR (Development Education and Awareness Raising). Projekt realizuje organizace Člověk v tísni, vzdělávací program Varianty.